Особиста гігієна підлітків


Чому людині потрібно за собою доглядати? 

Нас оточують мільярди мікроорганізмів. Більшість із них не шкідливі для людей, але деякі можуть спричинити захворювання. Колись люди нічого не знали про це і тому страждали від багатьох інфекційних хвороб, епідемії яких спустошували міста, країни і навіть континенти.

З винайденням мікроскопа люди усвідомили, що багатьом небезпекам з невидимого світу можна запобігти за допомогою води і мила. Тоді й виникла галузь медицини, яка має назву «гігієна».

Було  розроблено  правила,   що  суттєво  зменшили  поширення інфекційних хвороб у лікарнях, а також рекомендації, як захистити, себе у щоденному житті.   Це   —   правила особистої гігієни,  які повинна знати і яких має дотримуватися кожна людина.

Яке значення особистої гігієни для підлітків?

Тіло вимагає догляду. Треба чистити зуби, стежити за чистотою шкіри, вчасно зрізати нігті й вибирати зручний одяг та взуття. Якщо людина стежить за своїм тілом, це покращує її здоров’я й робить при­вабливою для інших людей.

Особиста гігієна відіграє важливу роль у підлітковому віці. Пред­мети особистої гігієни мають бути в кожного свої. Потрібно слідкувати за їхньою чистотою та періодично їх міняти. Засоби особистої гігієни треба підбирати згідно з віком та особистими рисами.

Що впливає на організм людини?

На організм людини впливає багато чинників.

Зовнішні чинники – це температура довкілля, хімічні речовини, мікроорганізми тощо.

Внутрішні чинники – погане харчування, недостатня кількість вітамінів, шкідливі звички.

Від того, як людина дбає про свій організм, як вона до­глядає за своїм тілом, також залежить її здоров’я.

Правила догляду за шкірою тіла

 1. Мийтеся щодня теплою водою з туалетним (бажано дитячим) милом. Особливо ретельно мийте місця, які за­бруднюються найбільше. Витираючись, не забувайте як слід висушувати шкіру між пальцями ніг. Пам’ятайте, що у вас має бути свій рушник для тіла та окремі рушники для ніг і рук.
 2. Не бажано часто митися у ванні, краще регулярно користуватися душем з теплою водою.
 3. Щодня одягайте чисту білизну, шкарпетки або колготки. Якщо білизна забруднилася протягом дня, замініть її.
 4. Якщо у вас суха і чутлива шкіра, попросіть батьків, щоб вони підібрали вам спеціальні мийні та гігієнічні за­соби.
 5. Ніколи не розчухуйте шкіру тіла та не видавлюйте прищиків, не намагайтеся самостійно видаляти гнійники. Не проколюйте та не розривайте пухирі: на їхньому місці можуть утворитися запалення.
 6. Якщо ви помітили на своєму тілі висипи, терміново повідомте про це батьків. Вони можуть свідчити про поя­ву інфекційної хвороби чи алергії.
 7. Вживайте більше свіжих овочів і фруктів, пийте ба­гато молока, і ваша шкіра завжди буде гарною, тому що в організм із їжею потраплятиме достатня кількість віта­мінів і мінеральних речовин.
 8. Гуляючи в лісі або полі, не торкайтеся незнайомих рослин. Вони можуть виявитись отруйними і спричинити подразнення шкіри.

Доглядаючи за тілом, слід пам’ятати, що запорукою здоров’я є чистота ваших рук.

 Як доглядати за нігтями та волоссям.

 1. Нігті захищають кінчики наших пальців на руках і ногах. Здорові нігті мають опуклу форму, гладеньку блискучу поверхню та рожевий колір. Під нігтями можуть скупчуватися безліч бактерій. Для того щоб цього не відбувалося, нігті треба обрізати. На руках це слід роби­ти щотижня, а на ногах один раз у два-три тижні.
 2. Біля нігтьового ложа часто з’являються задирки, їх треба обереж­но зрізати, інакше вони можуть запалитися.
 3. Чисте й здорове волосся м’яке, еластичне, має природний блиск і прикрашає людину. Але якщо за ним не доглядати, воно стає жир­ним, сплутаним та має неприємний запах. Це не додасть людині ані здоров’я, ані привабливості. Волосся треба регулярно мити й розчісу­вати тільки після повного висихання.

Доглядаючи за своїми нігтями та волоссям, ви зберігаєте своє здоров’я й робите себе привабливішим для людей, котрі вас оточують.

 

Вибір одягу та взуття.

 1. Ваш одяг повинен бути зручним, легким і теплим. Якщо модний одяг не має цих якостей, то від нього краще відмовитися — здоров’я важливіше. Одяг обов’язково має бути чистим. Його слід регулярно прати або віддавати в хімчистку. Краще користуватися одягом з на­туральних тканин.
 2. Нижню білизну потрібно міняти щодня, тому що вона швидко вби­рає в себе піт та інші виділення тіла й набуває неприємного запаху.
 3. Взуття треба підбирати по нозі. Воно має бути зручним і теплим. Шкідливо носити взуття на високих підборах. Це призводить до де­формації стопи та пальців ніг, особливо у вашому віці, коли кістки швидко ростуть.

 

Як правильно доглядати за ротовою порожниною

 1. Чистити зуби потрібно зубною пастою двічі на день – вранці та ввечері перед сном.
 2. Зубна щітка має бути середньої жорсткості з досить гнучкими щетинками.
 3. Чистити зуби слід підмітальними рухами, спрямо­вуючи щетину щітки під гострим кутом до них.
 4. Рух щітки у верхньому ряді зубів – зверху вниз, у ниж­ньому – знизу вверх.
 5. Жувальні поверхні зубів верхньої та нижньої щелеп очищують обертальними рухами щітки, щетину якої спря­мовують перпендикулярно до них.
 6. Чистити зуби слід не менше трьох хвилин.
 7. Після чищення зубів щітку треба ретельно вимити з милом під проточною водою та поставити у склянку так, щоб щетина висохла.
 8. Зубну щітку слід міняти не рідше, ніж раз у три-чо-тири місяці.
 9. Після кожного вживання їжі обов’язково пропо­ліскуйте рот.

 

Для того щоб запобігти карієсу, слід додержувати та­ких правил:

 1. Ретельно дотримуватися гігієни ротової порожнини.
 2. Регулярно (двічі на рік) відвідувати стоматолога для профілактичного огляду рота і вчасного виявлення хворих зубів. Консультуватися в лікаря щодо вибору зубної пасти.
 3. Стежити за своїм раціоном. Харчування має бути повноцінним і збалансованим щодо необхідних мінераль­них речовин і вітамінів.

Обмежити вживання солодощів, особливо морозива і льодяників.

 

Вікові зміни та особливості гігієни підлітків.

У період інтенсивного росту і розвитку починають ак­тивно працювати всі залози, зокрема потові, сальні, ста­теві.

 1. Виділення потових залоз є сприятливим поживним середовищем для хвороботворних бактерій. Продукти розкладу цих виділень мають неприємний запах, подраз­нюють шкіру, виникає проблема запаху поту.
 2. Через ранки, що утворюються на тілі, бактерії можуть потрапити у кров. Показовим прикладом є запалення сальних залоз шкіри на обличчі – вугри. Вони нікому не пасують. Але якщо їх видавити, бактерії спричинять запалення глибших шарів шкіри. І тоді, навіть після загоєння, на все жит­тя залишиться глибокий шрам.
 3. В зв’язку із підвищеною активністю статевих залоз виникає питання особистої гігієни статевих органів.

Як боротися із запахом поту.

 1. На шкірі є потові залози, які виділяють піт. Піт має неприємний запах. Такий запах може зробити вас непривабливим для інших лю­дей. Зазвичай потіють пахви, незрідка потіють ноги. Причиною цього може бути тісне й незручне взуття.
 2. Щоб ноги не потіли, треба на ніч мити їх прохолодною водою з ми­лом, щодня вдягати чисті шкарпетки й стежити, аби взуття було су­хим і зручним.

Уміння доглядати за шкірою сприятиме збереженню вашого здоров’я.

Щоб уникнути утворення прищів рекомендується:

 • багато часу перебувати на свіжому повітрі і на сонці;
 • додержувати вимог особистої гігієни. Часто і ретельно мити уражені ділянки шкіри з милом й витирати їх чистим м’яким рушником;
 • регулярно мити волосся;
 • ввести до раціону багато свіжих овочів і фруктів: вони допо­магають підтримувати здоров’я всього організму, включно зі шкірою;
 • пити більше води. Вона сприяє виведенню з організму ток­синів та зволожує шкіру зсередини;
 • користуватися лікарськими кремами: вони лікують прищі та знищують бактерії, які спричиняють запальні процеси. Якщо прищі не зникають або поширюються на інші частини тіла, слід звернутися за порадою до лікаря.

Щоденний догляд за статевими органами хлопців:

–    Щодня мийтеся під душем.

–    Двічі на день обмивайте статеві органи теплою водою з милом.

–    Спіть у трусах чи піжамі вільного крою, щоб не пору­шувати кровообігу статевих органів.

Якщо не дотримуватися цих правил, під крайньою плоттю статевого члена накопичуватимуться виділення. Вони можуть спричинити подразнення і навіть гнійне запалення крайньої плоті.

 

Щоденний догляд за статевими органами дівчат та на період менструації:

–    Мийтеся щодня теплою водою з туалетним милом під душем (під час менструацій не приймайте ванну).

–    Не рідше двох разів на день обмивайте статеві органи кип’яченою теплою водою з туалетним милом.

–    Промокайте статеві органи м’яким індивідуальним рушником.

–    Використовуйте прокладки, виготовлені з натураль­ної сировини.